top of page
  • Can Duru

3B Yazıcılar ile Hologram Basabilir miyiz?

Hologram nedir?Bir objenin üç boyutlu lazer fotoğrafının çekilmesi hologram olarak adlandırılıyor. Bu teknoloji, 3 boyutlu cisimlerin lazer teknolojisiyle kaydedilmesi daha sonra depolanması ve hareket efektinin kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılması sonucu elde ediliyor. Ayrıca bu fotoğraflar hareket edebilme becerisine sahip olabiliyor. Örneğin stadlarda verilen konserlerde sanatçının hologramı kullanılabilir ve sanatçı dans ettikçe holograma verilen hareket efekti ile illüzyon da dans edebilir. LitiHolo ise holografiyi şu şekilde açıklıyor: “Holografi, yansıma yoluyla dalga cephesinin yeniden yapılanması anlamına geliyor. Daha yaygın açıklamayla geleceğin 3B görüntüleme yöntemi anlamına geliyor.”

3B hologramlar nasıl yazdırılır?3B hologram yazıcı, birden çok açıdan çekilen cismin görüntüsü ve video çekimi ile çalışıyor. Yazıcı daha sonra bu çekilen görüntüleri hologram öğesi adı verilen 1mmx1mm’lik bölgelere ayırır. Baskı işlemi sırasında 3B yazıcı her bir hologram öğesini lazer ışığını kullanarak hologram bir film üzerine optik olarak kodlar. Bu filmin, LitiHolo araştırmacıları tarafından, yazıcının net ve parlak hologramlar oluşturmasını sağlamak için geliştirdikleri bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz. Hologram film yazıcı tarafından, nesne optik olarak kodlandıkça eş zamanlı olarak gelişiyor ve bu sayede oluşturulmaya çalışılan evde basılmış 3B hologram, işlem tamamlanır tamamlanmaz görülebilir bir hâle geliyor. Bu işlem sonunda basılan hologramın boyutu 10x12cm oluyor. Her ne kadar şu an gözümüze bu büyüklük çok küçükmüş gibi görünse de araştırmacılar bu teknolojinin daha çok başında. Bu alanda geliştirilen ve hayata geçirilen ilk proje olduğundan dolayı oluşturulan baskının boyutu, kalitesi gibi birçok eksik nokta bulunuyor.

Hologram bizlere ne gibi imkanlar sunuyor?Basım işlemi tamamlandığında, hologram bizlere 45 derecelik bir görüş alanı sunuyor. Böylece ortaya çıkan holograma farklı açılardan baktığımız zaman, o görüntünün farklı bir açısını görebileceğiz. Diğer bir deyişle, bu hologram tıpkı 3 boyutlu bir görüntü gibi görünüyor.

LitiHolo'nun hologram baskı projesini tanıttığı videoLitiHolo'nun videoda belirttiği gibi bu yazıcı yalnızca aile fotoğraflarını ve videolarını 3 boyutlu hologram olarak yazdırmak isteyenler için güzel bir teknoloji olmasının yanı sıra; 3B bilgisayar grafiklerinden, CAD tasarımlarından ve 3B sanatlardan hologramlar oluşturmak için de kullanılabilir. Şu anda belki modellediğimiz cisimleri 3B yazıcılar ile basit bir şekilde basabiliyoruz ancak yakın bir gelecekte hologram 3B baskı cihazlarının gelişmesiyle birlikte evde kendi bedenimizin hologramını bile oluşturabilir duruma gelebiliriz. Mimarlar, sanatçılar, 3B modelleme yapan kişiler bilgisayar üzerinden 2 boyutlu bir ekrandan çizdikleri cisimleri göstermek yerine LitiHolo’nun cihazı ile hologram baskısını alarak interaktif bir cisim oluşturabilir. 3B yazıcıların gündelik hayatta kullanım alanının genişlediğini düşündüğümüzde gelecekte sadece bilgisayar ve LitiHolo’nun yazıcısını gerektiren 3B baskı hologramların kullanım alanı çok daha geniş boyutlara ulaşabilir. Kaynak: Interesting Engineering

bottom of page