top of page
  • Can Duru

3D Yazıcı ile Araba Fiyatları Düşebilir

Günümüzdeki teknolojik gelişmelere baktığımız zaman birçok yerde karşımıza üç boyutlu yazıcılar ile basılmış ürünler çıkabiliyor. Örneğin, araştırmacılar bir robot geliştirmeyi amaçladığında bulunması zor olan parçaları 3D yazıcı ile hazırlayabiliyor. Bu şekilde hem ürün tedarik sorunu ortadan kaldırılıyor hem de geliştirme süreci hızlanıyor. Yazıcılar sadece bununla da kalmıyor, üç boyutlu baskı teknolojisi ile yüzen ev gibi örnekler de görüyoruz.

Yeni gelişen teknolojiler sayesinde 3D baskı emlak sektöründen daha karmaşık aşamalara sahip olan otomotiv sektörüne geçiş yapıyor. Bu teknoloji sayesinde artık arabalarınızı da kendiniz tasarlayıp basabilirsiniz ve ayrıca zevklerinize göre arabanıza modifiye yapabileceğinizi de unutmayın.

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

3D yazıcılar, Fusion 360 ve SketchUp gibi uygulamalarla sanal ortamda hazırlanan tasarımları çeşitli malzemeler ile somut hâle dönüştüren baskı makineleri olarak biliniyor. Bu makineler, katmanlı imalat diye nitelendirilen bir üretim yöntemi ile çalışıyor. Oluşturulan tasarım yazILIM tarafından belirli katmanlara ayrılıyor ve daha sonrasında aşamalar hâlinde bu ayrılan katmanlar makine ile basılıyor. Baskı için birçok farklı ham madde kullanılabiliyor olsa da çoğunlukla filament isimli termoplastik malzemelerle karşılaşıyoruz.

3D yazıcı basım süreci

3D Yazıcı ile Ne Yapılır? - 3D Baskı Kullanım Alanları

Günümüzde 3D baskı araçları, ayakkabı tabanı üretiminden uzay üssü ürün üretimine kadar birçok farklı alanda kullanılıyor. Aslında farkında bile olmadan hayatımızın birçok noktasında bu ürünler yardımıyla üretilen eşyalar ile karşılaşıyor olabiliriz. Örneğin, Amerika merkezli uzay araştırmacılığı alanında görev yapan NASA, astronotların uzay üssünde ihtiyaç duydukları malzemeleri hızlı ve dayanıklı olması amacıyla 3D yazıcılar ile hazırlıyor. Bunun yanı sıra Nike, Adidas gibi ünlü spor markaları, artan maliyetlerden kaçınmak amacıyla spor ayakkabıların taban dâhil olmak üzere bazı bölgelerini 3D yazıcı ile basılan ürünler ile geliştiriyor. İlk başta, bu üretim şekli daha maliyetli ve uzun süreli olacakmış gibi görünsede durum çoğunlukla tam tersi oluyor. Nike ve NASA'nın kullandığı yeni yöntemlerin 3D yazıcı ile ne yapılır sorusuna etkili bir şekilde cevap verdiği kesin.

3D yazıcı teknolojinin gelişmiş olmasından ve aynı zamanda ham maddenin bolca bulunmasından dolayı üretimin hem maliyeti düşüyor hem de hızlanıyor. Ek olarak, üç boyutlu baskı teknolojisinin sağlık alanında da bir devrim yarattığını da söyleyebiliriz. Organ bekleyen hastalar için yeterli organ bulunamama sorunu ortadan kaldırmayı başaran araştırmacılar, 3D baskı makineleri ile kalp, böbrek ve akciğer oluşturuyor. Bu baskı sürecinin detaylarını “Organ Naklinde Yeni Dönem: 3B Organlar” içeriğimizden okuyabilirsiniz.

3D yazıcı ile oluşturulan bir protez

3D yazıcıların sağlık sektöründeki kullanımını temsil eden baskı protez

Geleceğin Ulaşım Araçları: 3D Yazıcı ile Üretilen Arabalar

3D baskı makineleri ile küçük parçalar basmak oldukça kolay ve ekonomik olabilir. Peki ya araba oluşturmak da bu kadar kolay mı? Maalesef, 3D yazıcılar ile araba basmak hiç de kolay değil. Ancak bunu yapan birkaç firma bulunuyor ve XEV Cars adındaki şirketin YOYO aracı satışa bile başlamış durumda. Karmaşık motor parçaları, dayanıklı olması gereken araba iskeleti ve en önemlisi sürücünün can sağlığını tehdit etmeyecek bir güvenlik sistemi; 3D baskı arabaların geliştirilmesinin neredeyse imkânsız olmasına sebep oluyordu. Buna karşılık olarak otomotiv mühendislerinin yıllar boyu geliştirdiği çalışmalardan yararlanan araştırmacılar, her ne kadar zor olsa da araba basmanın mümkün olabileceğini kanıtladı.

Nasıl Üretiliyor?

3D baskı arabaların ilk prototipi Local Motors’un geliştirdiği Strati olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle, bu arabanın basımı için devasa boyutta bir yazıcıya ihtiyaç duyuluyordu. Dev yazıcı, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nın yardımıyla geliştirildi. BAAM adı verilen baskı makinesi saatte 18 kilo karbon karışımlı plastiği baskı için hazır hâle getirebilir ve aynı zamanda tüm araç gövdesini tek parça olarak üretebilir. 18 kilo bir araba için az gibi gözükse de birkaç saat süren basım süreci sonucunda yüzlerce kilo basılabilir.

Gelişmiş 3D yazıcı

BAAM ismindeki büyük parçaları basmayı mümkün kılan 3D baskı makineleri

Strati'yi oluşturan 49 parçanın basımı toplamda 44 saat sürdü. Basılan parçalar daha sonra Local Motors ekibi tarafından Uluslararası Üretim Teknolojisi Fuarı'nda ön cam, motor, koltuklar ve tekerlekler gibi ek parçalar ile birleştirildi. Sonuç olarak, Strati yaklaşık 50 saatlik bir üretim serüveni sonucunda kullanılabilir duruma getirildi. 3D baskı arabayı normal arabalar ile kıyasladığımızda Strati'nin diğer otomobillere kıyasla 4.500’den fazla daha az parçadan oluştuğu ortaya çıkıyor. Bu durum da arabanın ağırlığını 800 kiloya kadar düşürerek aerodinamisini arttırmayı sağlıyor. Maliyete baktığımızda ise Local Motors CEO'su Jay Rogers, üretim başladığında Strati'nin yaklaşık 18.000 dolar fiyat aralığında olacağını belirtiyor. Diğer arabalar ile kıyasladığımızda bunun oldukça mâkul bir fiyat olduğunu anlayabiliriz.

3D yazıcı ile üretilen Strati isimli araba

Strati’nin birleştirme ile oluşan son durumu

3B Baskı Arabaların Otomotiv Sektörüne Etkisi

3B baskı arabalar, üreticilere zaman ve para kazandırmanın yanında müşterilere de yardımcı olabilir. Kendi tasarımını yapma imkânı tanımasından dolayı insanlar arabalarına koyduğu ek baskılar sayesinde zevklerini yansıtmalarına yardımcı olabilir. Günümüzde birçok kişi arabalarına modifiye yapabilmek için yurt dışından çeşitli parçalar getiriyor. Bu parçaların nakliye ve gümrük başta olmak üzere çeşitli masrafları üretimi pahalı bir hâle getiriyor. Bu durumda bazı kişilerin istedikleri gibi modifiye yapmalarına engel oluyor.

3D baskı makineleri buna bir çözüm oluyor ve kendi evinizde yazıcınızdan istediğiniz parçayı basarak arabanızı modifiye edebiliyorsunuz. Bu sayede hem gümrük hem de nakliye masraflarından kurtulabilirsiniz. 3D baskı arabaların bunun gibi iyi etkilerinin yanı sıra trafiği arttırması gibi bazı kötü etkileri de bulunabilir.

Baskı arabaların iyi yönleri sadece bununla kalmıyor. Üretimdeki gerekli parça miktarının 10000’e yakın miktarda azalmasıyla birlikte üretim maliyetleri bir hayli düşebilir. Araba almak için gereken masrafların düşmesiyle birlikte daha çok insan araba alabilir. Sonuç olarak, hâli hazırdaki araba yoğunluğunu kaldırmaktaki yollar fazlalaşan araba sayısını kaldıramayacak duruma gelebilir ve trafiğin kilit noktaya gelmesine sebep olabilir. Elbette ki bu olası kötü sonuçlar altyapının geliştirilmesi gibi çözümler ile ortadan kaldırabilir.

3B baskı arabaların daha da yaygınlaşmasıyla birlikte modifiye tutkunu olan kişilerin arabaları stok durumundan nasıl bir yaratıcılık seviyesine çıkaracağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Synter, Popular Mechanics

bottom of page