top of page
  • Can Duru

AI Denizciliğin Risklerini Azaltabilir

Günümüzde Tesla gibi otonom araçlar, kazaları önceden anlayabiliyor ve kendi sürücüsünü bunlardan koruyabiliyor. Şu an için bu sistemler sadece karada kullanılabiliyor, hatta bu kullanımın birkaç araba ile sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bunun bir üst boyutu bir sistem geliştirebilir miyiz? Mart ayında kontrolden çıkarak Süveyş Kanalı’nı kapatan Evergreen ticaret gemisinden dolayı milyon dolarlar kaybedilmişti. Buna ek olarak, geçtiğimiz günlerde başka bir gemi tekrar Süveyş Kanalı’nda bir kazaya karışmış ve geçiş akışını birkaç saatliğine durdurmuştu. Bunun gibi durumların gemi yoğunluğu arttıkça daha fazla yaşandığını göz önünde bulundurduğumuzda gemi trafiği için bir çözüm geliştirilmesi gerektiği ortada. Bu çözüm yapay zekâ desteği olabilir mi?

Evergreen’in kanalda sıkışması altı günlük bir kurtarma operasyonuna neden olmuştu ve 42 milyar sterlinlik dünya ticaretinin durmasına sebep olmuştu. 23 Mart'ta konteyner gemisinin mahsur kalması üzerine başlatılan kurtarma operasyonu, bir kişinin ölümüyle sonuçlanmış ve 48 gemiyi alternatif rota bulmaya zorlamıştı.

Denizcilik endüstrisinde çalışmalar yürüten Orca AI adlı yapay zekâ şirketi, etrafındaki engelleri ve diğer gemileri tanıyabilen yeni bir güvenlik sisteminin kullanıldığı otonom gemiler için araştırmalarını yürütüyor. Şirketin yayınladığı son basın açıklamasına göre yoğun deniz trafiğinde güvenli bir şekilde gemilere rehberlik etmesi için geliştirilen yapay zekâ, test aşamalarında başarılı sonuçlar elde ediyor. Bu başarılı sonuçlara baktığımızda Orca AI’ın, Japonya merkezli deniz taşımacılık şirketi Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK Line) ile yakın zamanda kurduğu ortaklık, küresel denizcilikte yapay zekânın etkisini büyük oranda arttıracağına ve vazgeçilmez bir unsur olacağına işaret ediyor.

Orca AI'ın Tanıma Sistemi, Gemilerin Karaya Oturmadığı Bir Dünya Oluşturuyor

1885 yılında kurulan nakliye şirketi NYK Line’nın yolcu ve yük gemileri dahil olmak üzere yaklaşık 800 gemiden oluşan bir filosu bulunuyor. İsrail merkezli şirket Orca AI ise, otonom kargo gemilerinin güvenliğini maksimum seviyeye çıkartarak ve insan müdahalesine gerek kalmadan gezegenimizin sularında gezebilmelerini sağlamayı amaçlıyor. Yapay zekânın insanların yerini şimdiden doldurmaya başladığını düşündüğümüzde okyanuslarda gezen başıboş yüzlerce tonluk gemiler korkutucu gelmiyor mu?

Orca AI’ın geliştirdiği yapay zekâ tabanlı yabancı madde tanıma sistemi, NYK'nın teknelerinden birkaçına kurulu bir şekilde bulunuyor ve bu sistem 30 Ağustos'tan beri veri topluyor. Şirket bu veriler ile gemilere ekstra biz göz oluşturarak insanların kaçırdığı ve gemilerin karaya oturmasına sebep olan hataları ortadan kaldırabileceklerini düşünüyor.

NYK Line’nın gemisindeki sistemden alınan verileri analiz eden yapay zekânın insanlara sunduğu çıktı

Deniz Filolarının Yapay Zekâ Navigasyonunu Ölçeklendirme

Uçakların birçoğu en yağışlı ve sisli havalarda bile sorunsuz bir şekilde uçabiliyor çünkü kullanılan sistemler sayesinde hem otonom sürüş imkânı bulunuyor hem de insanın görüşünün yetersiz olduğu zamanlarda sistem kendi kendine uçağı havalimanına indirebiliyor. Bu durumun denizcilik kısmına baktığımız zaman sistemin bu kadar gelişmiş olmadığını görüyoruz. Örneğin görüşü kısıtlayan sisli havalarda kaptanlar radar sistemlerini kullanmakta zorlanıyor. Bu durum çeşitli kazalara sebep olabiliyor.

İstanbul’daki sisli havadan etkilenen bir geminin içinde mahsur kalan insanlar

Orca AI'ın etrafındakileri tanıma sistemi yağmurlu veya sisli havalarda da denizde gelişmiş bir görüş imkânı sunarak insan gözünün sınırlarını ortadan kaldırabilir. Bu şekilde, Süveyş Kanalı’nda bir sis oluştuğu zaman kaptan daha rahat bir şekilde hareket edebilir ve olası bir 42 milyar sterlinlik kazayı engelleyebilir.

Denizciler suya açıldıkları zaman potansiyel olarak tehlikeli nesneleri fark edebilmek ve ona karşı aksiyon alabilmek için radar sistemlerine ek olarak sıradan dürbün kullanıyor. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen dürbün her ne kadar kullanışlı olsa da birçok bilgiyi kaptana sağlayamadığı bir gerçek. Orca AI'ın basın açıklamasına göre,

"Yılda yaklaşık 4.000 deniz kazası meydana geliyor ve sıkışık alanlarda durumsal farkındalığın düşük olması, risk unsurlarına karşı kaptan köşkünün görüşünün olmaması ve potansiyel olayları ele almak için mevcut verilerin yetersiz olmasından kaynaklanıyor."

Sistemin Çalışma Mekanizması

Orca AI'nın sistemi, durumsal farkındalığı sürekli olarak sürdürmek ve tehlike durumunda mürettebatı en hızlı şekilde uyarmak için yorulmadan çalışan yapay zekâ destekli algoritmaları kullanan termal kameralarla eşleştirilmiş görüntü sensörlerini kullanıyor. Öncelikle sistem gördüğünü anlamaya çalışıyor ve bunu başarılı bir şekilde yapamaz ise termal kameranın yardımını alarak yapay zekânın görüntüyü analiz etmesi sonucunda cismin ne olduğunu belirliyor.

Orca AI CEO'su ve Kurucu Ortağı Yarden Gross’un gerçekleştirdiği basın açıklamasında, denizcilikte kaptanların karşılaştığı zorlukların çok olduğunu ve taşımacılıktaki hem can hem de mal sağlığını daha güvenlik duruma getirmek, ticareti hızlandırmak ile deniz ekosistemini korumak için otonomlaştırmayı destekleyen sistemlere sürekli bir ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Kaptanların önceden radara bakması, etrafındaki küçük gemilere uyarı göndermesi, yükünün ağırlığını kontrol etmesi gerekirken artık neredeyse bunların hepsini Orca AI gibi şirketlerin geliştirdiği teknolojiler kontrol edebiliyor. Bu sayede insanların sadece rotaya odaklanmasını ve olası gözden kaçabilecek hayati unsurlara dikkat etmesini sağlıyor.

Fotoğrafta bile anlaşılması zor olan küçük sandalın oradaki varlığının gözden kaçtığını düşündüğümüz zaman birçok kişinin ölebileceğini düşünebiliriz. Bu noktada yeni teknolojilerin önemini daha da iyi anlayabiliyoruz.

Geliştirilen yeni sistemler sayesinde Otomatik Gemi Tanıma Sistemini ve teknolojiyi benimseyerek, etraftaki riskleri hemen belirleyebilir ve mürettebat ile kargoyu koruyabilen bir denizcilik endüstrisi oluşturabiliriz. 21. Yüzyılda halen dürbünün kullanıldığı denizcilik sektöründeki bu gelişme ile hâlihazırda olan risklerin ve kaptanların dikkat etmesi gereken unsurların miktarı önemli ölçüde azalabilir. Şirketin henüz bir başlangıç olarak gördüğü bu sistemin sulardaki birçok gemiye uygulanmasıyla birlikte tamamen otonom bir deniz trafiği bile oluşturabilmek mümkün olabilir. Bu sayede kaptanlar da kendi gemilerinde istediği şekilde eğlenebilir ve sadece önemli bir durum olduğunda yapay zekânın veremediği kararları verebilir.

Kaynak: Electrek, Interesting Engineering

bottom of page