top of page
  • Can Duru

Batıkların Arkasındaki Sır Belli Oluyor!

Merchant Royal adını taşıyan İngiliz ticaret gemisi 1627 yılında suya girmişti ve 13 yıl boyunca büyük miktarda değerli madenler taşıyordu. Gemiler için az bir süre sayılabilecek kadar yolculuk yapan Royal Merchant, 23 Eylül 1641’de sert iklim koşullarında İngiltere’nin Cornwall bölgesinde bulunan Land's End açıklarında kaybolmuştu.

Geminin hazinesinde bugünün parasıyla 1.5 milyar dolardan fazlasına denk gelen en az 100.000 pound altın olduğu düşünülüyor, buna ek olarak yaklaşık 500.000 parça değerli eşya, onu tüm zamanların en değerli enkazlarından biri haline getiriyor. Her ne kadar birçok insan tarafından dünyanın en değerli hazinesi olarak görülse de ve özel şirketler de dahil olmak üzere birçok kurum araştırmalarını yürütse de geminin enkazına ulaşabilmek mümkün olmadı. Debt Support Centre'da yayınlanan bir yazıya göre yarım asırdır okyanusun derinliklerinde gömülü bir şekilde bekleyen bu hazineyi yeni teknolojiler ile keşfedebilmemiz mümkün olabilir.

Royal Merchant batığından ortaya çıkarılan bir çapa

Batıkları Keşfetme Konusunda Büyük Fikir

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Su altı Arkeoloji Şubesi ile iş birliği içinde geliştirilen sistem, havadaki uçaklar ve yüzeydeki gemiler tarafından alınan taramalardaki verileri analiz etmek için eğitildi. Bu eğitim sırasında yapay zekâ algoritması, okyanus tabanındaki gemi enkazlarını nasıl tanıyacağını başarıyla öğrendi. Buradaki başaranın en önemli noktalarından biri ise Amerika’nın Su altı şubesiyle çalışılması olabilir. Yıllara dayanan veri tabanını kullanabilen geliştirici Leila Character, sistemi birçok küçük parçaya ve farklı koşullara göre eğitti.  

Oluşturulan algoritma tam anlamıyla eğitimini tamamladıktan sonra test aşamalarına geçti. Bu aşamada, hâlihazırda bulunmuş olan gemi batıkları kullanıldı ve sistem enkazları bulma konusunda %92 oranında başarı elde etti. Sistemin onlarca kilometre derindeki gemileri yüksek bir başarı oranı ile bulabildiğini düşünürsek milyonlarca keşfedilmemiş gemi batıklarının tespit edilmesi ve belki de birilerinin milyarder olmasını sağlayabilir. Ancak bunun için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor gibi görünüyor. Leila Character’in yazısına göre proje sadece Amerika ve Porto Riko kıyılarına odaklanmış ve yalnızca bu alanlar için kullanıma hazır.

Geliştirilme Süreci

Yapay zekâ algoritmasının, doğal okyanus tabanının nasıl göründüğünü de öğrenmesi gerekiyordu. Buna ek olarak hâlihazırdaki enkazların da verilerini kullanması ve bunları öğrenmesi gerekiyordu. Araştırmacı hedefine ulaşabilmek için Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne ait gemi enkazlarının tutulduğu halka açık bir veri tabanını kullandı. Sistemin eğitimi sırasında kullanılan görüntüler, kıyıdan 23 kilometreden fazla uzaklığa ve 85 metre derinliğe kadar uzanıyor. Bu görüntüler, gemi enkazı olmayan devasa alanların yanı sıra gemilerin çarpışması sonucunda meydana gelen gemi kazalarını da içeriyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne ait veri tabanından alınmış iki görüntü

Sistemin Önemi

Geliştirilen yapay zekânın ticaret, tarih, ekonomi ve siyaset gibi birçok alanda önemli etkileri bulunuyor. İçeriğin başında bahsettiğimiz Royal Merchant batığının bulunması sonucunda o zamanın ticareti hakkında bilgi edinebilir ve ekonomik açıdan da büyük bir bütçe elde edebiliriz. Buna ek olarak, neden battığı belirlenemeyen yüz binlerce gemi bulunuyor ve bu sistem sayesinde kazaların nedeni anlaşılarak sistemler daha güvenli bir duruma getirilebilir. Belki de su altı şehirlerinin bir efsane olup olmadığını bile bu sistem sayesinde öğrenebiliriz.

Kayıp şehir atlantis birçok kişi tarafından merak edilmesine ve araştırılmasına rağmen gizemini hala koruyor.

Sistemin Geleceği

Araştırmacı ilk olarak, sistemin dünyanın her yerine kullanılabilmesi için her yerden daha fazla gemi enkazı ve görüntü verisi eklemeyi amaçlıyor. Yeni eklenen veriler sayesinde modelin %92 olan doğruluk oranı daha da artabilir ve tüm kıyılarda kullanılabilir bir duruma gelebilir. Suların sadece %5 gibi küçük bir alanını keşfedebildiğimiz düşünülürse gemi enkazlarının arkasındaki sebebi bulmak bizleri çok farklı bir boyuta taşıyabilir ve Atlantis gibi bir su altı şehri kurmaya kadar itebilir. Gelecekte bu sistemin öncülük ettiği sistemler ile Royal Merchant’ın hazinesini bulduğumuzu ve su altı şehrinde yaşadığımızı hayal edebiliriz.

Kaynak: The Conversation

bottom of page