• Can Duru

Hava ile Cihazlarımızı Şarj Etmek Mümkün mü?

1876 yılında insanlığın gidişatını değiştiren adeta devrim niteliğinde bir icat yapıldı. Alexander Graham Bell, telefonu icat etmiş ve tüm dünyaya duyurmuştu. Zamanla bu icat, Graham Bell’in belki hayal bile edemeyeceği bir seviyeye ulaştı. Artık telefonlarımızdan dünyanın öbür ucundaki arkadaşlarımızı arayabiliyor, kablosuz olarak şarj edebiliyor ve hatta telefondan telefonda enerji aktarımı yapabiliyoruz. Fakat, teknoloji bu kadar gelişmiş olsa da hala şarj etmek için kablolara ihtiyaç duyuyoruz.


Kablosuz şarj standları geliştirilerek kablolardan kurtulma çalışmaları sürdürülüyor olsa da halen stand ve kabloya olan mutlak ihtiyacımız sürüyor.

Alexander Graham Bell’in telefonu icat ettiği dönemden bir fotoğraf
Alexander Graham Bell’in telefonu icat ettiği dönemden bir fotoğraf

12 Mayıs’ta bir basın bülteninde yapılan açıklamalara göre, geçmiş zamanların en iyi telefonlarından birkaçını üreten ve halen üretmeye devam eden Amerika merkezli Motorola şirketi ile GuRu Wireless şirketinin iş birliği ile oluşturulan bir araştırma ekibi, akıllı cihazlar için gerçek kablosuz şarjı mümkün kılabilen bir teknoloji geliştiriyor. Motorola ve GuRu Wireless’ın teknolojisi ile teknolojik cihazlarımızın havadan şarj olması planlanıyor.


Kablo yok, bağlantı yok! Sadece telefonumuz ile odaya giriyoruz ve şarj olmaya başlıyor. Geliştirilen bu yeni teknoloji, Xiaomi’nin gelecekte üretmeyi planladığı ürünleri içeren konsept videosundaki teknolojiye benziyor.

Xiaomi’nin konsept projesi
Xiaomi’nin konsept projesi

GuRu Wireless şirketi, kablosuz güç çözümleri alanında küresel bir lider olarak nitelendiriyor. 2017 yılında kurulan GuRu, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından kablosuz şarj gücünün WiFi kadar her yerde bulunabilen bir teknoloji haline getirilmesi amacıyla kuruldu.


Teknoloji nasıl çalışıyor?

Araştırmacılar, insan gözünün göremeyeceği bir aralık olan milimetre dalgaları (mmWave) kullanarak cihazları kablosuz olarak şarj eden bir sistem geliştiriyor. Milimetre dalgaları belli bir şarj noktasından yayılarak tüm odaya yayılıyor ve Motorola’nın geliştirmeyi planlandığı yeni teknoloji telefonlar ile de havada yayılan enerji yakalanarak telefonun şarjı doluyor. Aynı bir ampulün tüm odayı belli bir noktadan aydınlatması gibi, tek fark bu dalgaları göremiyor olmamız.


Şirket, cihazların 9,14 metre mesafelik alanda bile şarj edilmesine izin verildiğini belirtiyor. Geliştirilen sistemin telefonları 5 watt ila 10 watt arasında şarj edebilmesi planlanıyor. Normal şarj aletlerimizin de birçoğu da 10 watt gibi bir değere sahip olduğundan dolayı geliştirilen teknolojinin beklentileri karşılayacağı düşünülüyor. Bu yeni ortaklık, çok uzak olmayan bir gelecekte teknolojik cihazlar alanında devrim yaratabilecek bir cihazın geliştirilmesini sağlayabilir.

Sistemin nasıl çalışacağını gösteren bir görsel
Sistemin nasıl çalışacağını gösteren bir görsel

Nikola Tesla’nın bize bıraktıkları ile kablosuz şarj gerçek oluyor

Nikola Tesla, 1890’larda alternatif elektrik alanları kullanarak floresan lambalarını fişsiz yakabilmeyi başarabildi ve bu şekilde lambaların bir nevi kablosuz olarak çalışabilmesini sağladı. Bu gelişmeden sonra, kablosuz şarj fikri çeşitli kavramlar için kullanıldı. Örneğin, geçmişte fişsiz lambalar için kullanıldı ve günümüzde de telefonlar için kullanılıyor. Nikola Tesla’nın icadı ile enerjiyi kablosuz olarak transfer etmenin temelleri atılmış oldu.

Nikola Tesla’nın icadını gösteren bir fotoğraf
Nikola Tesla’nın icadını gösteren bir fotoğraf

Kablosuz olarak şarj etme teknolojisi yalnızca insanların konforuyla ilgili olmayabilir. Kablosuz enerjiler ile araştırmalar yürüten Ossia ve Wi-Charge gibi birçok şirket, elektronik atığa (e-atık) sebep olan elektronik şarj kablolarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için kendi kablosuz şarj çözümlerini geliştiriyorlar. Küresel E-Atık İzleme 2020 raporuna göre, Dünya geçen yıl 53.6 milyon ton e-atık üretti ve maalesef bu sayı, son beş yılda yüzde 21’lik bir artış yaşandığını gösteriyor.


Bu yılın başlarında Xiaomi, ‘Mi Air‘ adlı kendi kablosuz şarj konseptini de açıklamıştı. Geliştirilen yeni teknoloji büyük bir potansiyele sahip olsa da, piyasaya çıkmadan önce güvenlik yönetmeliği standartlarının sağlanması gerektiği için evlerimizde kablosuz şarjı görmemiz biraz zaman alabilir. Sonuçta evimizde devrim yaratan bir teknolojik cihaz olabilir ama hiçbirimizin onun sağlığımızı tehdit etmesini istemeyiz. Dolayısıyla, havadan şarj edebilen cihazlara ancak yakın gelecekte bir zamanda kavuşabiliriz. Alexander Graham Bell’in icat ettiği ilk telefondan sonraki cihazlar üzerinde yapılan devrimler sayesinde teknolojide hayal edemeyeceğimiz noktalara ulaşıyoruz ve bunun sayesinde yeni teknolojik harikalar ile tanışıyoruz. Bakalım gelecekte bizleri neler bekliyor!

Kaynak: Interesting EngineeringBu içerik Can Duru tarafından gelecekburada.net için hazırlanmıştır ve basılı veya çevrim içi yayınlarda dağıtımı konusunda hakları elinde tutar. Kaynak göstererek (ve link vererek) paylaşabilirsiniz.