top of page
  • Can Duru

Karanlıkta Enerji Üreten Güneş Paneli

Güneş paneli sayesinde dünya çevreci enerji kaynakların kullanılabilirliği konusunda büyük bir rahatlığa kavuştu. İnsanlar bu teknoloji sayesinde sıfır karbon emisyonuyla kendi kendilerine enerji üretebiliyor. Ancak bu üretim metodu çok büyük bir dezavantajı da beraberinde getiriyor. Güneş ışınlarını hapsederek içindeki enerjiyi ortaya çıkaran paneller gece veya bulutlu bir hava olduğunda bu fonksiyonlarını yitiriyor ve tamamen işe yaramaz bir enerji modülü durumuna geliyor. 

Buna çözüm olarak fazla miktarda enerji depolama kapasitesi olan devasa güneş panelleri kullanılmaya çalışılıyor. Ancak bu çözüm hem maliyeti hem de kullanılabilirliği konusunda tüketiciyi zor duruma sokuyor. Yeni Güney Galler Üniversitesi’nin geliştirdiği güneş paneli ile geceleri bile enerji üreterek bu sorunlara bir son diyebilir.

Güneş paneli ile yağmurlu hava

Fotoğraftaki gibi hava durumlarında güneş panelleri işlevsiz kalıyor.

Güneş Enerjisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisi, dünyanın en temiz enerji kaynağı olarak anılıyor. Bu enerji temelinde bir ışıma enerjisidir ve daha sonra bu enerji güneş paneli içerisinde birtakım işlemlere uğrayarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş ışınları içerisinde bulunan hidrojenlerin helyuma dönüşmesi ile birlikte açığa çıkan enerjiye güneş enerjisi deniliyor. 

Günümüzdeki güneş panelleri, güneş ışınlarının yalnızca %20’sini etkili bir şekilde kullanabiliyor ve bu da büyük bir verimsizliğe yol açıyor. Saç teli ile güçlendirmek gibi farklı yöntemler deneniyor olsa da panellerin gece kullanılamıyor olması tek başına büyük bir sorun oluşturuyor.

Karanlıkta Güneş Paneli ile Enerji Üretmek

Işık; radyo dalgaları, mikrodalga, kızılötesi, görünür spektrum, x-ray, gama ışınları olmak üzere altı farklı çeşide ayrılıyor. İnsanlar, bu çeşitlerden yalnızca görünür spektrumda bulunan ışıkları görebiliyor ve ayırt edebiliyor. Diğer ışıklar farklı araçlar ile tespit edilebiliyor olsa da insan gözü ile fark edilemiyor. Bunların ayırt edilebilmesi için termal gece gözlükleri gibi spesifik olarak bir ışık çeşidi için geliştirilen aletler kullanılıyor.

Tam olarak bu noktada yeni geliştirilen güneş panelleri devreye giriyor. Günümüzdeki güneş panelleri güneşten gelen ışığı hapsederek enerji üretiyor ve önünde bulut gibi bir engel olduğu zaman ışının panele ulaşması neredeyse imkânsız duruma geliyor. Araştırmacılar, bulutlu bir havada da ışınların panele ulaşabilmesi için farklı bir ışık çeşidi üzerinde deneyler yaptı. Sonucunda da kızılötesi ışınları kullanabilen güneş panelleri geliştirildi. Günlük çevre sıcaklıklarında, her şey 7/24 kızılötesi ışık (frekansı kırmızı rengin altında olan ışık) yayıyor. Bundan yola çıkarak, geliştirilen paneller ortamın ısısını etkin bir şekilde alarak enerjiye dönüştürüyor. Ek olarak, bulutlu veya gece olduğunda bile enerji üretilmesini mümkün kılıyor.

geliştirilen güneş panellerinin kullandığı kızılötesi ışık görüntüsü

Kızılötesi ışınların gösterildiği bir görsel

Karanlıkta güneş enerjisini elektriğe çevirebilecek yeni sistem şu anda henüz geliştirme aşamasında bulunuyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra, enerji kaynaklarının kullanımından kaynaklanan 1.5 milyar karbondioksit salınımı engellenebilir ve çocuklarımıza sıcak, kirli bir dünya bırakmaktansa yeşillikler içinde ozon tabakası tarafından korunan bir dünya bırakabiliriz.

Kaynak: Medium

bottom of page