• Can Duru

Mikro Hareketlilik ile 60 Dakika Artık 15 Dakika

Elektrikli bisiklet üreticisi VanMoof adlı şirket yayınladığı sıra dışı bir reklam ile gündeme bomba gibi düştü. Reklam sadece 45 saniyeden oluşuyor ve 30 saniyesi tamamen bir sessizlikten ibaret. Akabinde güçlü korna sesleri, araba kazaları, trafik sıkışıklığı ve en önemlisi de endüstriyel fabrika baca yığınları görüntüleri spor bir arabanın üzerine yansıtılıyor. Ancak yansıtılan araba bir anda erimeye başlıyor ve daha sonra eriyen sıvıdan VanMoof’a ait bir elektrikli bisiklet ‘geleceğe gitme zamanı’ mesajıyla birlikte beliriyor.

(VanMoof tanıtım reklamı)


Hollanda merkezli VanMoof’un reklamı birçok kullanıcı ve çevreci insanlar tarafından beğenilip desteklenmesine rağmen maalesef Fransız televizyonu için birçok problemi beraberinde getirdi. Dünyanın geleceği hakkında insanları düşünmeye sevk eden bu reklam Fransız televizyonu için fazla ‘müstehcen’ görüldü ve yetkililer tarafından bütün Fransa genelinde yasaklandı. Yasaklanması tartışmalara yol açan bu reklam hakkında,Autorité de Régulation Professionnelle de la Publicité (ARPP), biraz ironik olarak reklamın ana mesajını doğrulayan ve sansürleyen bir ‘iklim endişesi’ yarattığına karar verdi.


VanMoof 2020 yılının ilk dört ayında, önceki iki yılın toplamından daha fazla bisiklet satarak, salgın dönemini en kârlı geçiren şirketlerden birisi olmuş; uyguladıkları politakalar ve yaptıkları reklam ile birçok kullanıcının dikkatini çekebilmişti.


Mikro Hareketlilik ile Daha Ulaşılabilir Şehirler

VanMoof kapsamlı bir şekilde ele almamız gereken mikro hareketlilik devriminde önemli rol oynayan girişimlerden birisi olmasıyla dikkat çekiyor. Bu devrim ile arabalardan bisikletlere, mobiletlerden elektrikli araçlara doğru küresel bir geçiş yapılandırılmaya çalışılıyor. Bu gelişme önümüzdeki on yılda 500 milyar dolara varan yeni bir pazar yaratıyor. Bu duruma kanıt olarak yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, bisiklet ve e-scooter kullanımının sayısı 2018 ile 2019 arasında %60 artarak 136 milyona ulaşmasını gösterebiliriz.

Şehirdeki bisiklet kullanımına örnek olan insanlar
Şehirdeki bisiklet kullanımına örnek olan insanlar

Mikro hareketliliğin ülkeler arasında yaygınlaşmasıyla birlikte Hangzhou, Hamburg, Lima veya Londra’da, şehrin neredeyse her köşesinde şehir turu için bir bisiklet veya elektrikli mobilet görmemiz mümkün olabilir. Mikro hareketlilik üzerine çalışmalar yürüten Bird, Bolt, Circ, Dott, Hive, Jump, Lime, Mobike, Obike, Ofo, Tier ve çok daha fazla şirket, 2015 ve 2020 arasında, mikro hareketlilik girişimlerine 5,7 milyar dolardan fazla para aktardı. Ancak bu hızlı girişimler birçok problemi de beraberinde getirdi.


Operatörler, hasar görmüş veya çalınmış bisikletler ile uğraşırken büyük lojistik zorluklarla karşılaştı. Bunun yanı sıra kaldırımdaki insanların ciddi şekilde yaralandığına ve hatta öldürüldüğüne dair haberlerin ortaya çıkmasıyla yetkililer devreye girmek zorunda kaldı. Görünüşe göre mikro hareketlilik ütopyası, insanların umduğu kadar yakın bir gelecekte mümkün görünmüyor.

Kazaya karışmış bir bisikletli
Kazaya karışmış bir bisikletli

1 Saat Sıkışıklığa Elveda, 15 Dakikaya Merhaba!

Yeni nesil mikromobil araçlarla birlikte bugünkü ulaşım alışkanlıklarımıza göre 1 saati bulan mesafeleri, 15 dakikada kat edebileceğimiz günler artık hayal değil. Scooterlara, bisikletlere ve dört tekerlekli cihazlara yerleştirilen elektrikli motorlar sayesinde kısa sürede ulaşım deneyimleri mümkün hâle gelebilir. 15 dakikalık şehir (Paris), VanMoof’un e-bisikletlerinden birine bindikten sonra insanlar için çok daha ulaşılabilir ve trafiksiz bir şehre dönüşüyor. Küçük ve çevik araçlardaki elektrikli motorlar, insanların şehrin birçok noktasına 15 dakika içinde ulaşabilmesine olanak sunuyor.


Paris Belediye Başkanı ve 15 dakikalık şehrin savunucusu Anne Hidalgo, 50 kilometrelik “koronapistlerin” (şehrin kilitlendiği sırada Paris’in bazı ana yollarında kurulan geçici bisiklet şeritleri) kalıcı hale getirileceğini duyurdu. Paris’in bu öncü hareketiyle birlikte Milan, Brüksel, Seattle ve Montreal benzer bisikletçi dostu hareketler açıkladı. Bu akıma Çin de dahil olarak Tencent, Shenzhen’de araçsız bir bölge olan Net City‘yi inşa etme planını duyurdu. İnsanların özgürce hareket edebildiği şehirler gelişirken, hareketliliğin kısıtlı olduğu ve insanları trafik gibi birçok derde sokan şehirlerin yakın gelecekte varlığını devam ettirebilmesi için epey bir mücadele etmesi gerekebilir.

Net City planına ait bir görsel
Net City planına ait bir görsel

Yakın gelecekte Çin’de kurulması planlanan Net City gibi şehirlere birçok yerde rastlamamız mümkün olabilir. Bu şehirler ile bugün 1 saat süren bir yol yarın sadece 15 dakika sürebilir. Böylece gelecekteki bizlerin hayatlarımızı yaşamak için fazladan dakikaları, hatta saatleri olabilir. Kullandığımız araçları düşündüğümüzde hepsinin sona yaklaşmakta olduğunu söyleyebiliriz. Birçok şirket çevreci yaklaşımlar elde ederek, mikro hareketliliği destekleyen ulaşım araçları ile hayatımıza girebilir. Hem insanlar hem de dünya için her şeyin daha ulaşılabilir olduğu bir gelecek çok yakında bizleri bekliyor olabilir.

Kaynak: MediumBu içerik Can Duru tarafından gelecekburada.net için hazırlanmıştır ve basılı veya çevrim içi yayınlarda dağıtımı konusunda hakları elinde tutar. Kaynak göstererek (ve link vererek) paylaşabilirsiniz.