top of page
  • Can Duru

Robot Polisler İnsanları Öldürebilir mi?

Robotların insanlar için tehdit olup olmadığını çok uzun bir süredir tartışıyoruz. Ancak bu tartışmanın sonucu robotlar üzerinde sıkça yapılan geliştirmelerden dolayı belirlenebilmiş değil. Bazı insanlar robotlara çok fazla güç verildiğini ve bundan dolayı bir gün insanlığı yok edebileceklerini düşünüyor. Buna karşın bir kesim insan da robotların hiçbir zaman insandan üstün olamayacağı görüşünü destekliyor.

San Francisco’da gerçekleşmesi planlanan hareket ise birçok kişiyi şimdiden korkutmaya başladı. Peki, nedir bu gelişme?

San Francisco Polis Departmanı’nın tehlikeli durumlarda olayı daha rahat bir şekilde kontrol altına alabilmek için robotlara ölümcül güç kullanabilme yetkisi verilebileceği öne sürüldü. Hazırlanan rapora göre bu görev için geliştirilen özel teknolojiler; bomba patlaması, silahlı saldırı gibi tehlike derecesi yüksek olan görevlerde toplumu riske atan kişiler veya unsurlar üzerinde silah kullanabilecek.

Saldırı için hazırlanan bir robot görseli

Süreç Nasıl İlerledi?

San Francisco şehrindeki kurallar hakkında düzenlemeler gerçekleştiren “Denetim Kurulu Kurallar Komitesi” üyeleri birkaç haftadır şehirdeki görevliler tarafından kullanılabilecek ekipmanları gözden geçiriyor ve düzenlemeler gerçekleştiriyor. Düzenlemeleri içeren ilk taslak kurulun dekanı olarak görev yapan Aaron Peskin tarafından ortaya çıkarılmıştı ve açık bir şekilde robotların herhangi bir kişiye karşı güç kullanamayacağını belirtiyordu.

Ancak bu durum kısa süre içerisinde San Francisco Polis Departmanı tarafından tepki aldı ve taslak kabul edilmedi. Öte yandan, polis departmanı robotların belirli durumlarda öldürme yetkisinin bulunabileceğini belirten bir madde ekleyerek taslağı yeniden kurula gönderdi. Bunun üzerine, belirli durumlarda kullanabilmesine karşı çıkmayan komite, taslağın son halini oy birliği ile kabul ederek yürürlüğe getirdi.

San Francisco Polis Departmanının Kullanımı

Polis departmanının şu anda 17 uzaktan kumandalı robotu bulunuyor ancak bunların yalnızca 12’si kullanılabilir durumda. Bu durum bazı kişilerin içini rahatlatıyor olsa gerek. Ancak bu rahatlama çok uzun sürmeyebilir. Neden mi?

Her ne kadar envanterde bulunan robotların çoğu bombaları etkisiz hale getirmek veya patlayıcı bulunduran tehlikeli maddeler ile temas hâlindeyken kullanılsa da polis departmanının Remotec adındaki modellerinde isteğe bağlı bir silah sistemi bulunuyor. San Francisco departmanı da robotlara verilecek izni ön görmüş olacak ki, depoda bulunan F5A modelinin 12 kalibre av tüfeğini kullanıma hazır tutuyor. Her ne kadar sistem genellikle uzaktan bomba patlatmak için kullanılsa da birçok insanı tedirgin etmesi mümkün.

Robotları protesto eden bir grup insan

Departmanın envanterinde bulunan QinetiQ Talon da çeşitli silahları tutacak şekilde çok rahat bir şekilde değiştirebiliyor. Hatta bu modelin silahlı bir versiyonu şu anda Amerika’nın ordusu tarafından çeşitli amaçlar için kullanılıyor.

SFPD, halkın veya memurların yaşam kaybı riskinin yakın olduğu ve mevcut diğer herhangi bir güç seçeneğinden daha ağır bastığı durumlarda, her zaman ölümcül güç kullanma yeteneğine sahip olmuştur. SFPD'nin robot aracılığıyla ölümcül güç sağlama ihtiyacının nadir ve istisnai bir durum olacağı alışılmadık derecede tehlikeli veya spontane operasyonlar olduğundan, SFPD'nin herhangi bir özel planı yoktur. San Francisco Polis Departmanı yetkilisi Eve Laokwansathitaya

Robotların Öldürme Gücünün Riskleri

Robotlara öldürme gücünün verilmesi polis departmanı için iyi bir gelişme gibi görünmesine rağmen işin aslı böyle olmayabilir. Buna en güzel örnek olarak 2016 yılında Dallas’ta gerçekleşen bir olay. Dallas Polis Departmanı, 2016'da beş kişiyi öldüren bir şüpheliyi yakalamak için ilk kez ölümcül güç uygulayan bir robot kullandı. Ancak durum hiç de beklendiği gibi olmadı. Yalnızca şüpheliyi vurup etkisiz hale getirmesi gereken F5A modeli aynı zamanda bazı polis memurlarını ve birkaç sivili yaraladı. Sonuç olarak, robotun kullanılmasından dolayı insanlar zarar gördü. Dallas Polis Departmanı’nın şefi ise mevcut durumda tek yöntemin bu robotu kullanmak olduğunu belirtti.

Bu yalnızca tek bir örnek olsa da böyle bir durumun tekrar yaşanmayacağından emin olmamız gerekiyor. Bunun için de geliştirilen robotların halka açık alanlarda kullanıma uygun olup olmadığı test edilmeli. İlerleyen yıllarda elbette ki silahlandırılmış robotları birçok senaryoda görebiliriz ancak umuyoruz ki bu teknolojinin kullanımı daha fazla sivil insanın zarar görmesine sebep olmaz.

bottom of page