top of page
  • Can Duru

Robotlar İçin Gizli Nesne Diye Bir Şey Yok

RF-Grasp bize neler vadediyor?RF-Grasp adını verdikleri teknoloji harikası bu robot, duvarlardan rahat bir şekilde geçebilen radyo dalgalarını kullanarak nesnelerin yerini tespit edebiliyor. Bu radyo frekansları robotun işlemcisi sayesinde geleneksel bilgisayar görüşü (kamera göz) ile birleştiriliyor ve bu sayede RF-Grasp gizlenmiş nesneleri bulup alabiliyor. Araştırma ekibi, bir gün RF-Grasp gibi robotların büyük ve karmaşık depolarda kolayca fark edilemeyen paketleri veya paketler içinde kaybolan küçük öğeleri bulup almasına yardımcı olabileceğini vurguluyor. Peki böyle bir gelişme hayatımızda nelere etki edebilir? Şu anda birçok insanın kargosu çeşitli nedenlerden dolayı kargo firmalarının depolarında kayboluyor ve bu sebepten dolayı müşteri hiçbir zaman kargosunu temin edemiyor. Ancak gelecekte hayatımıza girecek olan bu robotlar sayesinde artık kaybolan kargo diye bir şey kalmayabilir.

Robot nesneleri bulmak için radyo dalgalarını nasıl kullanıyor?Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) uzun yıllardır birçok farklı alanda insanların hayatlarını kolaylaştırmak için kaybolduklarında bulabilelim diye deri altlarına çip entegre edilen evcil hayvanlarımızdan tutun da aradığımız bir kitabı kütüphanenin derinliklerinde bulmaya kadar birçok alanda kullanılıyor. Radyo frekansı sisteminin çalışma mekanizması gayet basit; çalışmak için sadece bir okuyucu ve bir etiket kombinasyonuna ihtiyaç duyuyor. Radyo frekansları bu okuyucudan etikete kadar gidiyor ve bu şekilde etiket bulunabiliyor.

“Radyo frekansı ile tanımlama teknolojisinin insanlar için neler yapabileceğini keşfetmemek hata olur." - MIT Makine Mühendisliği Bölümü'nde Doçent Alberto Rodriguez RF-Grasp, bir nesneyi bulmak ve daha sonra onu robot eli ile bulunduğu yerden çıkarmak için hem bir kamera hem de bir radyo frekansı okuyucusu kullanıyor.Bir metal kol ve buna bağlı bir eli bulunan Robot, bileğinin üzerindeki kamera sayesinde etrafındaki nesneleri tarıyor ve kendini ayarlayabiliyor. RF-Grasp’te bulunan radyo frenkansı okuyucusu kameradan ayrı bir yerde bulunuyor ve bu okuyucu robotun beynine diğer adıyla işlemcisine aldığı frekans bilgilerini gönderiyor. Bu iki tamamlayıcı sistem (kamera ve radyo frekans okuyucusu) sayesinde, RF-Grasp gizli nesneleri kendi başına bulabiliyor ve toplayabiliyor.

RF-Grasp’in gizli bir nesneyi bulmasını ve çıkarmasını anlatan videoHepimizin evde küçük diyebileceğimiz nesneleri kayboluyor ve maalesef bunları bulmak çok zor olabiliyor. Ancak yakın gelecekte bizimle buluşması beklenen RF-Grasp gibi radyo frekanslarını kullabilen robotlar ile kaybettiğimiz bütün eşyaları bulmamız mümkün olabilir. Şu anda büyük depolarda çalışan görevliler bir eşyayı bulmak ve onu gönderime hazır bir hâle getirmek için uzun vakitler harcayabiliyor. Geliştirilen bu robotlar ile yakın gelecekte bunun gibi görevler birkaç dakika içinde tamamlanabilir ve böylece robotlar hem görevlilere hem de ürününü bekleyen müşterilere yardım etmiş olur. Kaynak: Interesting Engineering

bottom of page