top of page
  • Can Duru

Sanal Ortamda Eğitilen Robotlar

AkınRobotics’de yürütülen çalışmalar sonucunda robotlarını en etkili biçimde tasarlayarak üreten şirket, müşterilerinin isteklerine göre özel olarak ürün üretebiliyor. Bir kişi, insansı robot talep ettiğinde ise işin boyutu bir hayli değişiyor. Geliştirilen ürünün insanlara benzeyebilmesi için önüne gelen engelleri fark edebilmesi ve aşabilmesi, diğer kişiler ile konuşabilmesi ve sokakta bir sorun oluşturmadan yürüyebilmesi gerekiyor. Ancak şu an için birçok üreticinin bunu tam anlamıyla başaramadığını belirtebiliriz.

Türkiye’deki gibi kaldırımlara ve yollara sahip olan ülkeler için insansı robot geliştirmek bir hayli zor oluyor çünkü yollardaki engebe ve beklenmedik engeller cihazın aklının karışmasına sebep oluyor. İsviçre’de geliştirilen yeni sanal gerçeklik ortamı teknolojisi bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

AkınRobotics’in fabrikasında üretim bandından çıkarılan bir robot

ABD merkezli teknoloji dergisi Wired'da yayınlanan rapora göre, gerçek dünyadaki robotların hareket kabiliyetlerini geliştirebilmek ve gerçek dünyaya daha iyi adapte olabilmelerini sağlayabilecek bir algoritmayı eğitmek için yaklaşık 4000 adet robottan oluşan sanal bir sistem kullanıldı.

Simülasyonda Ustalaşmış Robotlar

Simüle edilen ordu, ABD merkezli çip üreticisi Nvidia'daki mühendisler ile İsviçre merkezli ETH Zürih’teki bilim insanları tarafından oluşturulan bir araştırma ekibince geliştirildi ve test ediliyor. 

Engellerden dolayı adım atılmaması gereken yerler, yollardaki eğimler ve sanal bir ortamda taklit edilen yollardaki çukurlar gibi robotlar için bir hayli zor ve başarması zor durumları test amaçlı kullandılar. Bu testleri yapabilmek ve yapay zekâ algoritmasını eğitebilmek ANYMals adlı bir simülasyonda gerçek hayattaki robotları taklit edebilen sanal botlar kullanıldı.

Araştırmacılar, sanal ortamdaki robot zorlu bir parkuru bitirebildiğinde ve algoritmanın eğitimi tamamlandıktan sonra ona daha zor bir problem vererek sürekli olarak eğimini devam ettirmesini sağlıyor. Bunun arkasındaki en büyük amaçlardan bir tanesi robotların bir anda karşısına çıkan ve eğitim almadıkları için aşılmaz gibi düşündükleri durumları nasıl aşacaklarını öğretmek.

Geliştirilen yeni algoritmaları görünce bu sistemin önemli olmadığını düşünebiliriz ancak araştırmacıların üzerinde çalıştığı bu teknoloji ile otonom tekerlekli sandalye gibi projeler gerçek hayata geçirilebilir ve birçok insanın hayatında fark yaratabilir.

Küçük robotların zor bir parkurda eğitildiği zamana ait bir görsel

Farklı Alanlarda Aynı Robot

Araştırmacıların sanal ortama uyarladığı bu ortam sayesinde; robotların ve diğer makinelerin, giysi dikmek, engebeli arazide gitmek ile mahsulleri hasat etmekten devasa bir AkınRobotics tesisinde ürünleri kategorilere ayırmaya kadar çok sayıda beceriyi öğrenmesini hızlı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olabilir. Bu sayede tek alanda uzmanlaşan robotlar yerine birçok farklı noktaya odaklanan robotları görmemiz mümkün olabilir. Tıpkı Transformers filmindeki gibi robotlar, belli bir zamanda tarım ile uğraşırken başka bir zamanda ise kullanıcısının kıyafetlerini dikebilir.

Araştırmacılar, yapay zekânın yeteneklerini geliştirmek için simülasyon kullanmanın önemini vurguluyor ve geleceğin eğitimlerinin veri setlerine ek olarak bu şekilde yapabileceğini belirtiyor. Bu ortamın geliştirilmesine katkıda bulunan UC Berkeley Profesörü Pieter Abbeel Wired raporunda yüksek düzeyde, çok hızlı simülasyon kabiliyetinin bu alanda hayati önem taşıdığını belirtiyor.

https://youtu.be/8sO7VS3q8d0

Robotların sanal ortamda sürecine ait bir video

Geliştirilen yeni yapay zekâ eğitimi metoduyla birlikte robotların günlük dünyamızdaki zor görevleri yerine getirme yeteneği yükseltilebilir. Örneğin; engebeli ve kaygan yüzeyleri kavrama kapasitesi, veri seti vererek sisteme öğretebileceğimiz bir durum değildir. Bu algoritmayla ise yüksek bir başarı oranıyla sistem nasıl davranması gerektiğini öğrenebilir.

Olumlu ve olumsuz geri bildirimler yoluyla hayvanların öğrenme biçimini örnek alan bir yapay zekâ yöntemi olan pekiştirmeli öğrenme ile eğitilen 4.000 simüle edilmiş robot, veri setiyle çözülemeyen bütün sorunları çözmeye geliyor.

Kullanıcıların AkınRobotics’ten istedikleri insansı robotların da sokaklarda gerçek bir insanmış gibi yürüyebilmesi ve engellere takılmaması için de kullanılabilecek bu sanal ortam sistemi ile robotların eğitiminde gerçek bir devrim oluşturulabilir. Sadece bununla da kalmayarak engelli insanlara da sesli veya titreşimli şekilde yardım edebilecek ürünlerinden geliştirilmesinde de sistemin kullanılması ile kişilerin daha rahat ulaşımını sağlaması sağlanabilir.

Kaynak: Wired

bottom of page