top of page
  • Can Duru

Terradepth: Otonom Denizaltılar ile Okyanusu Keşfediyor

Terradepth’in Otonom DenizaltısıUzay araştırma robotiğinde büyük yeniliklerden esinlenen iki kurucu deniz komutanı, okyanusların keşfi konusunda SpaceX’in uzaya yüzlerce uydu göndererek herkese internet sağlaması gibi gerçekleştirdiği akıl almaz uzay çalışmaları kadar yıkıcı yenilikler gerçekleştiren bir şirket kurmak için yola çıktı. Terradepth otonom denizaltısı çoktan işe koyuldu ve ilk prototiplerden birini üretmeyi başardı. Geliştirilen mevcut prototipi dizel arabalarda da yakıt olarak kullanılan dizel ışığı kullanıyor ancak hem doğaya çok zararlı olduğu için hem de dizel ışıklar 6 ay gibi uzun süre boyunca denizaltına enerji sağlayamayacağı için şirket, nihai üretim modelinde bir dizel yerine uzun zaman boyunca etkisini sürdürebilen hidrojen yakıt hücresi kullanmayı planlıyor. Dizel ışık gibi alışılagelmiş elektrik üretim sistemleri yakıtın içindeki enerjiyi elektriğe dönüştürmek için ilk olarak yanma reaksiyonunu kullanıyor ve daha sonra karışım oluşturularak bir sürü işlemden geçiyor. Bu sistemde gerçekleştirilen her ara prosedür enerji kaybına yol açıyor ve dolayısıyla verimi büyük ölçüde düşürüyor. Tahmin edebileceğiniz gibi 6 ay boyunca suyun derinliklerinde kalacak olan bu teknolojik denizaltı için de verim en önemli unsurlardan biri olma özelliği taşıyor. Kullanılması planlanan hidrojen yakıt hücresinde ise yakıtın enerjisini elektrokimyasal reaksiyon sayesinde doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor. Yakıt ile oksitleyici farklı bölmelerde yer alırlar, geleneksel üretim sistemlerinden farklı olarak yanma reaksiyonu gerçekleştirerek karışmazlar ve elektron aktarımıyla sürdürülen bu sistem ile dizel ışıklarda enerji elde etmek için birçok prosedürden kurtulmak mümkün olabilir. Terradepth'in prototip denizaltısı, okyanusun derinliklerine insan kontrolü olmadan çıkabilmesi için birçok kontrolden geçiyor. Şirketler hakkında gelişmeleri yayınlayan Business Wire’daki bir yazıya göre bu yıl mart ayında yayınlanan sonuçlarla, geliştirilen sistem Teksas’ta bulunan Travis Gölü'ndeki birinci aşama denemelerini başarıyla tamamlayabildi. Bu başarının ardından, su alanındaki en ünlü ve önemli şirketlerden biri olmayı planlayan Terradepth’in ürünü, önümüzdeki aylarda denizde test edilmek üzere birkaç gün içinde Meksika Körfezi'ne doğru yola çıkmış olabilir.

Terradepth'in ilk testlerini anlatan ve ürünü tanıtan bir videoŞirket yaptığı bir basın açıklamasında, ilk aşama testlerinin "şirketin insansız denizaltısının sualtı verilerini toplayabildiğini, verileri işleyebildiğini, içe aktarma özelliklerini anlayabildiğini ve insan müdahalesi olmadan otomatik olarak yeniden görev yapabileceğini kesin olarak gösterdiğini" açıkladı. Bu açıklamalar ile anlayabiliriz ki günümüzün en gelişmiş otonom sistemlerinden birine sahip Tesla’dan bile gelişmiş olabilecek bir denizaltının geliştirilmesi konusunda neredeyse sona yaklaşılmış bulunuyor.

Terradepth okyanusun derinliklerini insanlara duyurmak istiyorDeniz komutanlarının Terradepth şirketi, topladığı verileri analiz etmek için yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanarak dünya okyanuslarının haritasını çıkarmayı önemli ölçüde kolaylaştırmayı amaçlıyor. Şirketin kurucu ortağı ve eş-CEO'su Judson Kauffman, Forbes ile yaptığı bir röportajda, "İnsanın analiz yapabilme yeteneğini ve nesne tanımayı özelliklerini robotun kendisine koyduklarını belirtiyor. Diğer bir anlatımla, şirket insansı özellikleri yerine getirebilen ve analizlerinden sonuç çıkarabilen yapay zekâ destekli bir robot geliştirdiklerini iddia ediyor.  Ayrıca yeni teknolojilere odaklanan Amerika merkezli Fast Company ile yapılan bir röportajda, Judson Kauffman Google Earth gibi bir teknolojinin okyanuslar için yeni bir versiyonunu geliştirmek istediğini belirtiyor. Bu yeni geliştirilen sistem ile robotun hâkim olduğu derinlik, bulunan canlılar gibi verileri kaydeden bulut tabanlı bir okyanus veri yönetim sistemini kullanarak otonom denizaltı tarafından toplanan temel verileri bütün insanların kullanımına sunarak okyanusun derinlikleri hakkındaki bütün merakları gidermeyi hedefliyor. Umarız bu teknoloji sayesinde bir okyanus canavarıyla karşılaşmayız! Yakın bir gelecekte geliştirilebilecek Terradepth’in gerçekleştirdiğine benzer projeler ile okyanuslar hakkındaki bilgimizi ve farkındalığımızı artırarak, su kaynaklarımıza nasıl zarar verdiğimizi daha iyi anlayabiliriz. Bu sayede çevreyi koruma konusunda daha iyi kararlar alarak gelecekte yapılacak teknolojiler için güzel bir dünya bırakabiliriz. Kim kendi suyumuzu ürettiğimiz, açık havada telefonlarımızı şarj edebildiğimiz ve dijital evcil hayvanlarımız ile sosyalleştiğimiz bir gelecek istemez ki! Kaynak: TechCrunch, Interesting Engineering, Business Wire

bottom of page