top of page
  • Can Duru

Yeni Normale Uyumlu Yüz Tanıma Teknolojisi

%100 doğruluk mümkün mü?Apple’ın “FaceID” teknolojisi bile ikiz kişileri ayırmakta zorlanırken, yüzümüzün çok az bir kısmına odaklanan bir teknolojinin ne denli güvenilebilir olabileceği konusunda soru işaretleri bulunuyor. NEC tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin yeni yüz tanıma sisteminin %99,9'un üzerinde bir doğruluk oranıyla maske takan bir kişiyi tanıması, bir saniyeden daha kısa sürüyor. Bu verilere ne kadar güvenebileceğimiz biraz belirsiz olsa da zamanla öğreneceğiz.

Sistem nasıl çalışıyor?NEC’in geliştirdiği bu sistem uygulama işlemlerini az adımda tamamlayarak bizlere bir sonuç sunabiliyor. Sistem ilk olarak kamera tarafından gelen görüntüyü kontrol ederek yüz taraması yapılacak kişinin maskeli veya maskesiz olduğunu tespit ediyor. Maske statüsünü belirledikten sonra yüz taramasını yapıyor. Eğer kişi maskeli ise yüzünün sadece belirli bir bölgesi taranıyor; eğer kişi maskesiz ise tüm yüzü taranıyor ve önceden tanımlanan yüz ile eşleşme durumuna göre bir sonuç çıkarılıyor. Şirket bu algoritmanın maske takanlar ve takmayanlar bir arada olduğunda bile yüksek hassasiyetli doğruluk sağladığını vurguluyor.

Kullanımı giderek yaygınlaşıyorYeni normale uyumlu hale getirilen yüz tanıma sistemi basın duyurusu ile açıklandıktan sonra birçok insanın ve firmanın ilgisini çekmiş olacak ki Birleşik Krallık’ta görev yapan Met polisi gibi önemli kurumlar kısa bir süre içinde bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Korona dönemi ile polis kameralarının maske ile insanların yüzünü algılayabilmesi neredeyse imkansızdı ancak artık NEC'in NeoFace Canlı Yüz Tanıma özelliği kullanılarak kalabalıkta aranan şüpheli kişiler kolaylıkla bulunabiliyor. NEC tarafından geliştirilen bu yeni yüz tanıma sistemini tek kullanan elbette polisler değil. Swiss International Airlines ve Lufthansa gibi önemli hava yolu şirketleri de havaalanlarında biniş ve inişi yönetmek için bu sistemden yararlanıyor.

Yüz tanıma sistemi "yeni normal"de kilit bir rol oynayacak mı?BBC, NEC'in Tokyo merkezindeki bir mağazada otomatik ödemeler için yüz tanıma sistemini denediğini vurguluyor. Covid-19 ile birlikte insanların temastan kaçınmaya çalıştıkları günümüz dünyasında, yüz tanıma sistemleri gibi temas gerektirmeyen teknolojilerin diğer alanlarda daha çok yaygınlaşacağını ve daha önemli bir hâle geleceğini öngörebiliriz. Yeni normale uyum sağlamak için geliştirilen teknolojileri göz önünde bulundurduğumuzda, şu anda sadece telefonlarımızda bulunan yüz tanıma ile ödeme onaylama, sesle denetim gibi teknolojilerin alışveriş, bankacılık gibi alanlar ile birlikte yakın gelecekte hayatımız üzerindeki etkinliğini giderek artırabileceğini söyleyebiliriz. Kaynak: Interesting Engineering

bottom of page