top of page
  • Writer's pictureCan Duru

2022'nin Yapay Zekâ Trendleri

Her yıl olduğu üzere 2022 yılında da birçok yeni teknoloji geliştirildi. Özellikle yapay zekâ algoritmaları geliştirilerek insanlara çeşitli alanlarda yardım edebilecek senaryolarda kullanıldı. Yazdığımız yazıları görsele çeviren sanatçı yapay zekâ DALL-E’den, yemek yapabilen algoritmaya kadar birçok farklı sistem kullanıcıların ilgisine sunuldu. Peki, tüm bir yıla baktığımız zaman sizce en yararlı teknoloji hangisiydi? İşte bu yazımızda yapılan çalışmalar ile 2022’nin en iyi yapay zekâ trendleri ve ürünlerini inceleceğiz.

Doğal Dil İşleme Teknolojisi

Yapay zekânın 2022 yılında odaklandığı temel alanlardan biri de doğal dil işleme algoritmaları oldu. Bu alanda birçok yeni ürün ortaya çıkarıldı. Aslında bunun arkasında 2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgının olduğunu söyleyebiliriz. Herkesin eve kapanmasıyla birlikte internet üzerinden yapılan toplantılar arttı ve pandemiden de sonradan bu trend devam etti. Bu durum yapay zekâ geliştiricilerini yeni ürünler ortaya çıkarmaya itti ve böylece doğal dil işleme 2022 yılının en çok ürün çıkartılan alanlarından biri oldu.

Şu anda Zoom, Google Meets gibi birçok platformda görebileceğimiz üzere çeşitli eklentiler ile toplantı sırasında söylenenleri direkt olarak yazıya dönüştüren araçlar bulunuyor. Bunlardan 2022 yılının en popülerlerinden biri de FireFlies adındaki sesi yazıya dönüştüren yapay zekâ aracı. FireFlies, ses kaydı alınan toplantı dosyalarının sisteme yüklenmesinin kısa süre sonrasında kullanıcıya tüm toplantının yazılı metnini ulaştırıyor. Bu sayede toplantı sırasında not alma derdi olmadan katılımcılar söylenenlere odaklanabiliyor ve daha sonrasında FireFlies ile önemli kısımların notlarını alabiliyor.

2022 yılındaki doğal dil işleme trendi

Doğal dil işleme marketinin büyüme planı

Orijinal Kopya Oluşturma Teknolojisi

2022 yılında yapay zekânın yetkin olduğu bir diğer alan ise kullanıcının verdiği örnekleri kullanarak onlardan farklı ancak temelde benzer olan farklı ürünler ortaya çıkarabilmesi oldu. Kullanıcılar herhangi bir makale, kısa öykü veya resmi yapay zekâ algoritmasına yüklüyor ve daha sonrasında sistem anahtar öğeleri belirliyor. Sonucunda da bunları kullanarak ortaya yeni bir ürün çıkartıyor. Sosyal medya gönderilerinden okullarda yazılan makalelere kadar birçok alanda popüler olan bu alanda Neuraltext ön plana çıkıyor.

Nurealtext gibi yapay zekâ destekli metin yazarlığı araçları, metinleriniz için düzinelerce varyasyon oluşturarak etkili bir tanıtım oluşturmanıza olanak tanıyor. Biz de dahil olmak üzere birçok içerik üreticisinin sitelerinde kullandığı SEO içerik araçları, halihazırda Google'da sıralanan sayfalardan alınan verileri kullanarak ön plana çıkabilecek içerik oluşturmaya yardımcı olmayı hedefliyor. Bunun için sistem, sizin yazınızın onlarca varyasyonunu araştırıyor ve en uygun anahtar kelimeleri bularak kullanıcıya iletiyor.

2022 yılında geliştirilen neuraltext

Avukat Yapay Zekâ

Bu yılın diğer popüler konularından biri de yapay zekâ algoritmalarının hukuk ve polislik gibi önemli alanlarda kullanılmasıydı. Şu an için her ne kadar etik olduğu düşünülmese de birçok yapay zekâ algoritma geliştiricisi ilerleyen dönemlerde hukuk ve emniyet gibi alanlarda yapay zekâların daha aktif rol oynayacağını öne sürüyor. 2022 yılında ortaya çıkan Legal Robot” da buna örnek olarak gösterilebilir.

Legal Robot, karmaşık yasal sözleşmeleri deşifre ederek bireylerin neyi imzaladıklarını anlamalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda sistem, oluşturulan sözleşmelerin okunabilirliğini iyileştirmek için de kullanılabilir ve çalışanların neyi imzaladıklarını tam olarak anlamalarına yardımcı oluyor.

2022 yılında ortaya çıkan avukat robot

Tüm bu uygulamalara baktığımız zaman yapay zekânın 2022 yılında birçok farklı alanda önemli geliştirmeler yaptığını görebiliyoruz. Bu gelişmeler sayesinde belki de gelecekte bir gün tüm hayatımız otomatize edilmiş olabilir ve bizim tek yapmamız gereken yaşamak olarak kalabilir. Bakalım 2023 yılındaki en iyi yapay zekâ geliştirmeleri neler olacak.

Comments


bottom of page