top of page
  • Can Duru

AI ile Bilinçaltımızdaki Çekici Yüzü Bulmak

Sanal Date 101 İnsan duygularını ve psikolojisini tanıyan ve yorumlayabilen sistemleri inceleyen IEEE Process on Affective Computing'de yayınlanan bir araştırma yazısına göre Finlandiya’da bulunan Helsinki Üniversitesi ve Danimarka’da bulunan Kopenhag Üniversitesi'nden oluşan bir araştırma ekibi, Tinder gibi uygulamaların yapay zekâ algoritmalarını daha iyi bir şekilde anlayabilmek için beynimiz tarafından üretilen elektrik akımları sonucunda oluşan dalgaları bilgisayar ortamına kaydetmeyi sağlayan elektroensefalografi (EEG) tekniğini kullandılar. Bu teknikle birlikte araştırmacılar, bir yapay zekânın insanlar için yüzleri neyin çekici kıldığına dair kişilerin kendi düşüncelerini anlamasını sağladı. Helsinki Üniversitesi, Psikoloji ve Logopedi Bölümü'nden araştırmacı Michiel Spapé, 30 gönüllüyle gerçekleştirilen bu araştırma için "flört uygulaması Tinder'a biraz benzedi" ifadelerine yer verdi.

Bilgisayar Bilimi ve Psikolojiyi BirleştirmekAraştırmacılar ilk olarak bilgisayar tarafından üretilen yüzlerce insan yüzü oluşturmak ve daha sonra verileri analiz etmek için bir sinir ağı kurdu. Bilgisayar tarafından üretilen bu yapay insan portleri, beyindeki aktiviteleri ve sinyalleri ölçmek için elektrotlarla donatılmış elastik başlıklar takan gönüllülere tek tek gösterildi. Katılımcıların yapay portlereden birini çekici bulduğunda, Tinder’daki gibi sağa kaydırmak yerine dikkatli bir şekilde görsele bakmaları sağlandı. Daha sonra, yapay yüzlerin katılımcılar tarafından ne kadar çekici görüldüğünü yorumlamak için kaydedilen beyin sinyalleri yapay zekâ sistemi tarafından değerlendirildi. Araştırmacılar, yapay zekânın, elektroensefalografi tekniğini kullanarak yaptığı bu değerlendirme sonucunda kullanıcının hangi yüzleri daha çekici bulduğunu anlayabilen bir yapay zekâ geliştirmeyi başardı.

"Bunun gibi bir beyin-bilgisayar arayüzü, kullanıcıların bir dizi görüntünün çekiciliği hakkındaki görüşlerini yorumlayabilir." - Araştırmayı yöneten Doçent Tuukka RuotsaloGörüntülerin değerlendirilmesi sonucunda yapay zekâ, %80’in üzerinde bir doğruluk payı ile kullanıcıya çekici gelen portrelerdeki özelliklere sahip diğer insan yüzlerini de bir araya getirerek kullanıcının tercihlerine göre düzenlenmiş bir liste oluşturmayı başardı. Günümüzde birçok insan flört edebilmek için farklı platformlara başvurabiliyor. Yakın bir gelecekte araştırma ekibinin geliştirdiğine benzer yeni yapay zekâ sistemleri ile bunların hiçbirine gerek kalmayabilir. Şu anda bir eş bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz ama bu teknolojilerin geliştirilmesi ile birlikte bilinçaltınızı ve zevklerinizi analiz eden bir yapay zekâ sistemi sizi gelecekteki eşinizle tanıştırabilir. Ancak bu durumda ortaya bir sorun çıkabilir, AI bizim için en iyiyi seçebilir mi? Kaynak: Interesting Engineering
bottom of page