top of page
  • Can Duru

Hayatımızı Teknolojiden Gizleyebilir Miyiz?

Dikkat! Akıllı Asistan ÇıkabilirKullandığımız telefonların neredeyse hepsinde akıllı asistanlar bulunuyor. Örneğin “Hey Siri!” gibi kalıplaşmış ifadeleri duyduklarında bize yardımcı olmak için bizimle konuşan akıllı asistanları ele alalım. Kullanım kolaylığı olarak nitelendirdiğimiz yapay zekâ destekli özelliklerin arka planını biliyor muyuz? Telefonumuzun “Hey Siri” ifadesini duyması için bizi 7/24 dinlemesi gerekiyor. Bir arkadaşınızla kendi aranızda bir şey konuşurken bile aslında yalnız değilsiniz; telefonunuz da o anlarda sizi dinliyor olabilir. Apple, Samsung gibi şirketler her ne kadar bu konuşmalarımızın kaydedilmediğini söylese de ne kadar güvenebiliriz? Telefonunuz yanınızdayken yeni bir bilgisayar almaktan bahsettikten birkaç saat sonra kullandığınız tüm platformlarda karşınıza bilgisayar reklamları çıkmaya başlaması bile bu sorgulamamızın ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. İşler sadece akıllı asistanlar ile bitmiyor. Google’ın reklamlar için kullandığı yapay zekâ uygulamaları ile de birçok verimize iznimiz olmadan erişiliyor. Her bir reklama tıkladığımızda Google’ın yaşımızdan evli olup olmadığımıza kadar birçok verimize eriştiğini düşündüğümüzde, veri gizliliğine kesinlikle çok daha önem vermemiz gerektiği sonucunu çıkarabiliriz. 

Teknoloji Ödülleri Algımızı DeğiştirebiliyorGünümüzde birçok farklı kategoride teknoloji ödülleri bulunuyor. Örneğin bu yıl düzenlenen yarışmaların birinde Amazon’un “Ring Always Home Cam” adlı ürünü, ödülü kazanan proje oldu. Birçok insan bu ürünü belki de bu yarışma ile tanımış olabilir. Bir ürünün böyle önemli bir yarışmada ödüllendirildiğini görmek, alım oranlarını tahmin edilemez bir boyutta artırabiliyor. Genellikle ödül kazanan ürünlerin kusursuz olduğunu düşünme eğilimindeyizdir. Ancak tüketici olarak unuttuğumuz bir nokta var: Bu ürünleri alarak aslında kamerası/ mikrofonu her zaman açık olan ve her anımızda bizi kayda alan bir casusu evlerimize yerleştirmiş olabiliriz. Bu durum Drone Araştırmacısı Faine Greenwood’un Debugger'da Amazon casusu olarak tanımladığı Ring Always Home Cam projesi için söylediklerine ayna tutuyor:

"Amazon'un evinizin haritasını çıkarabilmesi için yeni bir yol." Belki de gelecekte bu tür teknolojik ürünlerin sayısı milyarları bulacak. İşte o noktaya geldiğimiz süreçte, güvenlik açıklarından korkan ve teknolojiyi reddeden bir kullanıcı olmak yerine neleri nasıl kullanmamız gerektiğini bilen bilinçli bir tüketici olmalıyız. Kullanacağımız mutfak robotlarının bile internet üzerinden haberleşeceğini düşündüğümüzde teknolojiyi reddetmek zaten pek de mümkün olmayacak. Özellikle nesnelerin interneti (IoT) teknolojisiyle eşyalarımızın otomatikleşeceğini ve akıllı sistemler aracılığıyla kontrol edileceği ihtimalini göz önünde bulundurduğumuzda teknolojiden korkmak yerine bilinçli olmanın önemini kavrayabiliriz. Yazar: Can Duru Editör: İrem Karaduman
bottom of page